Kaip kibernetiniai nusikaltėliai platina kenkėjišką programinę įrangą?

Saugumo incidentai, kenkėjiški kodai, kuriuos nepageidaujamais el. pašto laiškais platina programišiai, sukčiavimas siekiant išvilioti konfidencialius duomenis, išnaudojimas ir užkrėstos svetainės – apie tai nuolat informuoja straipsnių antraštės. Nepaisant to ne visi kibernetiniai nusikaltėliai yra įgudę programuotojai ir nebūtinai turi pakankamai išteklių, kad galėtų sukurti „botnetą“ (užkrėstų kompiuterių tinklas). Tačiau yra nemažai gerų sukčių, kurie apsidžiaugtų, jei keli šimtai jų virusų būtų sėkmingai įdiegti. Štai keli populiarūs būdai, kuriais naudojasi programišiai norėdami užkrėsti kitus kompiuterius:

Socialinių tinklų šiukšlės

Ši technika sudėtingesnė, tačiau efektyvesnė. Nepageidaujamu elektroniniu šlamštu užpildomos atviros grupės „Facebook“ ar kitas socialinis tinklas: skelbiamos patrauklios žinutės, pavyzdžiui, „Kaip greitai ir lengvai numesti nereikalingus kilogramus?“ arba „Spauskite čia ir sužinokite, kaip užsidirbti daug pinigų neišeinant iš namų“. Frazės dažniausiai paprastos ir patraukiančios dėmesį.

Virusų platinimas „Facebook“

Dar vienas būdas: sukurti įprastą, nieko neišsiskiriančią verslo paskyrą, užpildyti visus duomenis ir surinkti kuo daugiau „like“ paspaudimų ir komentarų. Pastaruoju metu labai populiaru „kasti“ bitkoiną. O jei dar užsidirbi kelis tūkstančius per savaitę – greitai tapsi dėmesio centre. Ant paskyros sienos dedamos ekrano kopijos parodo, kiek tariamai uždirbama per dieną ar savaitę. Gudrybė tokia: parduodama privati kasimo programa, kuri uždirba po 50 eurų per dieną. Visą savaitę kasdien reikia dėti naujus įrašus ir dėkoti klientams apie gerus atsiliepimus. Ir tuomet atsiranda toks įrašas: „Mano programą įsigijo jau 30 žmonių, todėl dabar ji bus visiems prieinama. Šį įrašą ištrinsiu po savaitės, todėl paskubėkite ir pasinaudokite galimybe greitai užsidirbti daugiau.“ Pareklamavus tokį įrašą, kad jis pasiektų kuo daugiau žmonių, galima stebėti, kaip daugėja kenkėjišką programinę įrangą įsidiegiančių žmonių skaičius.

Anoniminiai pokalbių kanalai

Tikriausiai puikiai žinote, kas yra anoniminiai pokalbių kanalai. Šie kanalai yra itin naudinga terpė kenkėjiškai programinei įrangai. Didelį seksualinį poreikį turintys žmonės itin mėgsta tokius kanalus, todėl, pavyzdžiui, tokia žinutė „Gal nori pamatyti mano merginos nuotrauką?“ ir prie jos prisegta nuoroda yra puikus masalas. Tokiuose kanaluose labai daug potencialių aukų. Belieka tik susirasti tikslinę auditoriją ir atakuoti ją tokiomis nuorodomis.

Pažinčių svetainės

Tai labai paprastas metodas: apgavikai bendrauja su auka stengdamiesi užsitarnauti pasitikėjimą. Kai bendravimas tampa intymesnis, apgavikas nusiunčia tam žmogui archyvą su netikromis nuotraukomis. Vienas iš tame archyve esančių failų bus kenkėjiška programinė įranga paslėpta po nuotrauka. Jei su programa galima pavogti žmogaus duomenis, pasinaudojus jais, galima šantažuoti auką.

Perspektyvus verslo planas

Štai kaip tai vyksta: paruošiamas išskirtinis verslo planas, tuomet paskelbiamas įdarbinimas. Reikia skirti šiek tiek laiko, surinkti daugiau „like“ paspaudimų, komentarų ir susidomėjimo verslo planu. Tokiu būdu jis atrodys patikimiau. Taip pat reikia nusipirkti reklamą, kuri iškels puslapį ir jį pamatys kuo daugiau žmonių. Daugiau žmonių atsisiųs archyvą su vadovu, aprašančiu verslo planą. Kur šuo pakastas? Archyvo viduje esančiuose aplankuose ir yra paslėpta kenkėjiška programinė įranga, kurią kai kurie žmonės paleis netyčia, nes programa bus pažymėta įprasta aplanko piktograma arba jie paleis programą, nes taip bus nurodyta vadove.

Ir tai tik keli būdai, kuriais naudojasi programišiai norėdami pavogti aukų duomenis ir pasipelnyti. Kur dar netikros svetainės su jose esančia kenkėjiška programine įranga, reklamos, nukreipiančios į kenkėjiškas svetaines ir t.t. Būkite budrūs ir nepasimaukite ant programišių kabliuko.

Šaltinis: Hackread.com